23 травня 2015 року учні та батьки 3-А класу завітали на острів Хортиця, яка за багато років не втратила ні своєї краси, ні слави. Мальовнича природа острова, омита з обох боків водами синього Дніпра, досі зберегла свою первозданність. Озера з чистою прозорою водою, прадревні гранітові скелі, дубові ліси та заплавні луки, рідкісні рослини – все це багатство робить Хортицю унікальною пам’яткою.
По всій території дуже багато цікавих пам`яток. Наша подорож почалася з Історико-культурного комплексу „Запорозька Січ”. Це такий собі узагальнений образ козацької столиці, в якому представлено головні будівлі, притаманні Запорозьким Січам: церква, курені, будинок кошового отамана, канцелярія, військові скарбнички, школа, пушкарня. На передмісті: кузня, гончарня, шинок, «грецька хата», тощо.
Багато чого цікавого про часи козацької слави учні дізналися в Музеї історії запорозького козацтва. Екскурсовод розповіла, що в ньому зібрано понад 30тис. експонатів, які охоплюють історичний період від палеоліту до ХІХ ст. н. е. Учні побачили речі, якими користувались давні слов'яни: монети, жіночі прикраси, засоби праці, посуд, зброю. Переважна більшість експонатів знайдена саме на Хортиці. Це – кам’яні знаряддя праці, кераміка, зброя, якорі, фрагменти старовинних човнів, стовбур дуба, який був зрубаний кілька тисячоліть тому і майже 600 років пролежав на Дніпровському дні. Йому 8,5 тисяч років, а його вага становить майже 8 тон. Експозицію доповнюють три діорами. В діорамі присутні справжні військові предмети - міномет, міни, снаряди, і навіть німецька авіабомба. Перша з них - "Битва Святослава", розповість про останній героїчному бою великого князя у Дніпровських порогів у 972 році. Діорама "Військова рада на Січі" розповість про проведення козацького зібрання на січовий площі, і передасть атмосферу духу козацьких часів. Третя діорама - "Нічний штурм Запоріжжя в 1943 році". Дуже цікаво було побачити народний одяг, чудові вишивані сорочки, рушники, яскраву українську кераміку, вироби з дерева, наприклад меблі, або скриню з вирізаними орнаментами. Учні здивувалися, коли дізналися про тодішнє взуття, яке можна було одягати як на ліву так і на праву ногу. Козацькі шаблі, люльки, пістолети — все це хотілося хлопчикам потримати в руках. Дівчатка зачаровано роздивлялися жіночі прикраси.
Всі учні, батьки та педагоги були дуже задоволені екскурсією і відчули свій зв'язок з багатьма поколіннями людей, що жили упродовж століть на нашій рідній землі і створювали її красу. Всі на згадку про екскурсію купили сувеніри. Дякуємо працівникам музею за змістовну розповідь.
Друзі! Бережіть пам'ятки природи, бо це не лише минуле, а також наше майбутнє. Саме вони доносять до наших днів відгук далеких століть, що промайнули над нашою рідною землею.
Григоренко Л.Г., вихователь 3-А класу
|